Komunikat MF – fałszywe e-maile o ukrywaniu dochodów

Komunikat MF – fałszywe e-maile o ukrywaniu dochodów. Komunikat Ministerstwa Finansów z 9 listopada 2016 ostrzega w sprawie otrzymywania przez podatników fałszywych e-maili o ukrywaniu dochodów:

Ta wiadomość e-mail nie pochodzi z Ministerstwa Finansów i zawiera załącznik ze złośliwym kodem atakującym komputer odbiorcy wiadomości. Rada jest taka aby nie otwierać takiego e-maila i załącznika, a wszelkie kwestie finansowe i podatkowe – nim się cokolwiek zrobi – najpierw omówić ze swoją księgową 🙂

Treść e-maila brzmi tak:

Dzien dobry,
W trakcie naszych kontroli ujawnilismy ukrycie Pana/Pani dochodow, w zwiazku z czym bedzie przeprowadzona kontrola podatkowa.
Dokument wskazujacy na naruszenia o skladaniu falszywego dochodow zalaczony w e-maile.Sankcja na przeprowadzenie sciagania podatkowego rowniez jest zalaczona do dokumentu.
Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 09.11.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a takze interesuja nas niektore transakcje przeprowadzane w roku biezacym.
W razie jakichkolwiek pytan prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajduja sie ponizej, nalezy podac w pismie numer sprawy „PL09579261” i osobisty kod.

Ministerstwo Finansow
ul. Swietokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 526-025-02-74
REGON: 000002217

Źródło: www.mf.gov.pl

 

Fałszywe maila, w których adresat podszywa się pod Ministerstwo Finansów to tylko czubek góry lodowej. Przed różnego rodzaju próbami wyłudzenia danych poprzez fałszywe maile od dłuższego czasu ostrzega coraz więcej instytucji m.in. mBank np z koniecznością aktualizacji danych, Poczta Polska, DHL – odnośnie odbioru przesyłki, etc.

Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku faktur przesyłanych mailem czy wezwań do zapłaty. Zawsze – nim otworzysz link czy załącznik – sprawdź czy znasz nadawcę! Upewnij się czy z usług tej firmy faktycznie korzystałeś! Sprawdź czy adres nadawcy nie tylko w opisie ale i w adresie jest spójny z nazwą rzekomej firmy – dla przykładu e-mail z firmy DHL powinien mieć rozszerzenie@dhl.com

Internet daje niezliczone możliwości zarówno hakerom jak i zwykłym naciągaczom, a ich pomysłowość ciągle rośnie dlatego po prostu bądźmy ostrożni!

obserwuj nasze publikacje
Facebooklinkedinmail

zapoznaj się z informacją
Facebooklinkedinmail